İlaç Lojistiği

Tüm sektörlerde olduğu gibi lojistik sektöründe de değişmeler oldukça hızlı. Söz konusu ilaçların güvenli şekilde müşteriye ulaştırılması olunca beklentiler daha da yükselir. Nitekim ilaçların zamanında tedariki hayati öneme sahip. Özellikle de kanser, Epilepsi, Diyabet gibi kronik hastalığı olanlar için daha da önemlidir. Dolayısıyla lojistiği kritik süreçleri içeriyor. Deneyimli çalışanlarıyla inovatif çözümler sunan firmalar sektörde öne çıkar. İlkeli, şeffaf ve prensipli bir disiplin müşteri memnuniyetinin garantisi konumunda.

Covid-19 pandemisi ilaç lojistiğinin küresel boyutta önemini ortaya koydu. Tüm ülkeler ilaç lojistiğinde maksimum titizlik gösteriyor. Aynı zamanda kara, hava, demiryolu, deniz yolu ve Intermodal  Taşımacılık seçeneklerini en verimli kullanma çabasındalar.

İlaç Lojistiği Nedir?

İlaç lojistiği, ürünün üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadarki tüm süreçleri içerir. Bu süreç ürünün depolanması, verimli şekilde taşınmasının planlanması, güvenli şekilde transferi ve teslimi süreçlerini kapsar.

Eczane ürünlerinin lojistiğinde hata yapma ve gecikme riski kabul edilemez. Bu nedenle kusursuz şekilde planlanma gerekir. İlaçların teslim alınması, depolanması, sevkiyat için hazırlanması ve sevkiyat aşamalarında maksimum güvenlik sağlanmalıdır. Güvenlik ambalajın yırtılması, ilaç şişesinin kırılması, tabletlerin nemlenmesi gibi farklı alanları kapsar. “İlaç” başlığı altında lojistiği yapılacak ürünleri ise şu şekilde listelemek mümkün:

·         Reçeteli ilaçlar

·         OTC (Reçetesiz satılabilen)

·         Kozmetik

·         Sağlık Bakanlığından onaylı beslenme desteği ürünleri

·         Hayvan sağlığında kullanılan ilaçlar

·         Soğuk zincir gerektiren ilaçlar

Sektörde faaliyet gösteren firmalar için müşteri sadakati önemlidir. Sadakat ise ancak memnuniyet oranlarını yüksek tutarak sağlanır.

İlaç Lojistiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Isı kontrollü ilaç lojistiğine her zaman ihtiyaç duyulur. Bu alanda en önemli kriter yüksek düzey hijyen sağlanmasıdır. Nitekim lojistiğin her aşamasında kullanılan ekipmanlarda paslanmaz çelik tercih edilir.  Katı, sıvı ve inhaler gibi farklı formlardaki ilaçların sevkiyatı titiz bir ekip çalışması ve profesyonellik gerektirir. İlaç sevkiyatı yapan firmaların karşılaması gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz;

·         Tüm süreçler uluslararası hukuk ve standartlara ve GDP (İyi Dağıtım Uygulamaları) uygun gerçekleştirilmelidir.

·         Yükleme rampalarının enerji tasarruflu olması önemlidir. Bu sayede haşarat girişi önlenir.

·         Taşınan ilaçların özelliğine uygun olarak sıcaklık kontrolü yapılarak güvenliği sağlanır.

·         Nemin önlemesi ve kontrolü gerekir.

·         Her aşamada izlenebilirlik sağlanır.

·         Müşterilerin sektöre özgü talepleri ve yük özelliği göz önüne alınır. (Patlamaya dayanıklı ekipman vb.)

İlaç üretimi yapıyor iseniz ürünlerinizin izlenebilir şekilde ve güvence altında sevkiyatını talep etmek en doğal hakkınız. Bu noktada size Alper Lojistik’i önermek isterim. Müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi alabileceğinizi de ilave etmek isterim.

Teklif Alın
Kişisel verilerimin ve gerekmesi halinde özel nitelikli kişisel verilerimin burada yer alan Gizlilik Bildirimi kapsamında işlenmesine izin veriyorum