Frigo Araç Nedir? Teknik Özellikleri Nelerdir?
29.11.2022
  • URL Kopyalandı

Frigo araç gıda, ilaç, birtakım kimyasallar vb. soğuk zincir taşıma kurallarına uygun olarak ürünlerin  bozulmadan taşımasında kullanılan araçlardır. Gıdaların tüketiciye sağlıklı ve bozulmamış bir şekilde sunulması için bu araçlar ile taşınması gerekir. Gıdaların tüketiciye sağlıklı ulaşabilmesi için belirli bir nem ve sıcaklık değerinde olması şarttır. Bu araçların en temel görevi gıda, ilaç vb. ürünlerin  müşterilere sağlıklı bir şekilde ulaşmasının sağlanmasıdır.

Dondurulmuş gıda, ilaç, taze sebze ve meyveler, canlı çiçek gibi ürünlerin. uzun mesafe boyunca bozulmadan taşınması oldukça önemlidir. Frigo araç özellikle şehir içinde soğuk zincir içerisinde yer alan maddelerin sağlıklı ve taze olarak taşınmasını sağlar. Bu araçlar taşıdıkları ürünlerin dış ortam koşullarından etkilenmesini önler. Sıcaklık ve nem değerlerini belirlenen aralık içinde kalacak şekilde koruyarak taşıma işlemi yapar. Taşınılacak ürün cinsi, miktarı, taşıma süresi ve sıcaklığına göre özel frigo araç yapıları mevcuttur.

Frigo Araç Teknik Özellikleri Nelerdir?

●       Onarım ve servis hizmetlerinin yerinde ve hızlı yapılabileceği  şekilde tasarlanmıştır.

●       Soğutma devresinin önemli bir bölümünde esnek çelik ve bakır boru kullanılmıştır.

●       Standart soğutma donanımına sahiptir. Bu sayede konteyner taşımacılığına özel her tip araçta kullanılabilir.

●       Frigo araç soğutma sistemi, sarsıntıyı ve hasarı önleyen lastik takozlar üzerine takılmıştır.

●    Kasalarında kullanılan paneller 0 ve -18 santigrat dereceye dayanıklıdır. Araçların yan panellerinin kalınlıkları 60 mm ile 80 mm arasındadır. Tavan panellerinin kalınlıkları da aynı ölçülere sahiptir. Ön duvar panelinin kalınlıkları 80 mm 100 mm arasındadır. Taban paneli kalınlığı ise 100 mm 120 mm arasındadır. Arka kapılarda kullanılan panel kalınlıkları ise 80 mm olarak bilinir.

●       Dış yüzeyi üç kat 450’lik elyaflı ve kontra takviyeli CTP kaplamadır.

●       İç yüzeyi iki kat 450’lik elyaflı CTP kaplamadır.

●       Paslanmaz kapı çerçevesi vardır. Kapı kolları ve menteşeleri krom kaplamadır.

●    Soğutma işlemi yapılan kasada, kapıda, borulamada ve cihaz montajında hava sızıntısı ile oluşan ısıl köprülerin önlenmesi için özel olarak şekil verilmiş kauçuk veya lastik sızdırmaz contalar kullanılır.

Frigo Araç Taşımacılığı Nedir?

18 ile -26 dereceye kadar ayarlanabilen soğutucuları bulunan ve donanımlı araçlarla yapılan taşımacılıktır. Bu taşımacılık; frigo nakliye, soğuk gıda taşımacılığı, soğuk taşımacılık, soğuk zincir taşıma vb. kavramlarla da ifade edilir. Taşımacılık anında araçların sıcaklık dengesi sağlanarak ürün kalitesinden ve tazeliğinden ödün vermenin önüne geçilir.

Frigo taşımacılık hakkında daha detaylı bilgi almak için özmalı filosuyla hizmet veren Alper Lojistik müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.