Karayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?
29.11.2022
  • URL Kopyalandı

İhracat veya ithalat yüklerinin teslim alınan noktadan varış noktasına kadar güvenli, hızlı ve ekonomik bir şekilde hareketini mümkün kılan taşımacılık türüne karayolu taşımacılığı denir. Günümüzde önemli bir yere sahip olan ve tercih edilen bir taşımacılık sistemidir. Ürünlerin müşterilerin isteği doğrultusunda belirlenen adrese veya her yere kolaylıkla ulaşım ağı olması karayolu taşımacılığının avantajları arasındadır.

Son yıllarda ülkelerin altyapı harcamalarının artması, alternatif güzergahlar ve rotaların kullanılması vb. durumlar karayolu taşımacılığının avantajları olarak görülür. Diğer taşıma türleri ile kıyaslandığında daha düşük maliyet içermesi de bir diğer avantajıdır.

Karayolu taşımacılığı ürünlerde kaybolma ve ihtimalinin daha düşük olduğu aynı zamanda bu ihtimallere karşı sigortaların yapıldığı bir taşıma türüdür. Bazı dezavantajları bulunsa da güvenilirlik, ekonomiklik ve hızlılık gibi karayolu taşımacılığının avantajları bu taşımacılığın tercih edilmesinin başlıca nedenleridir. Peki, spesifik olarak karayolu taşımacılığının avantajları nelerdir?

●       Yol ağının çeşitliliğinden dolayı ulaşımı en zor alanlara ulaşım sağlar.

●       Karayolu taşımacılığı diğer taşımacılık türlerine göre daha esnek olduğu için yükleme veya boşaltma işlemleri daha kolay yapılır.

●       Karayolu üzerinden daha düzenli ve sık seferlerin olmasından dolayı hızlı teslimat yapılabilir.

●       Kapıdan kapıya hizmet vererek müşteri memnuniyeti sağlar.

●       Diğer taşıma türlerine göre daha az bekleme aksaklıkları bulunur.

●       Çok çeşitli hacimlerde ürünlerin taşıma işlemleri gerçekleştirilir.

●       Taşıma bedelleri diğer taşıma türlerine göre daha kolay hesaplanır.

●       Diğer taşıma türlerinde önemli olan olumsuz hava koşullarının etkisi karayolu taşımacılığında daha az hissedilir.

Karayolu taşımacılığının avantajları göndericinin seçmiş olduğu lojistik şirketine de bağlıdır. Şirketin sahip olduğu profesyonel kadro, güçlü araç filosu ve deneyimleri de birer avantaj olarak düşünülebilir. Alper lojistik şirketini seçen müşteriler şirketin vermiş olduğu hizmet ile ulusal ve uluslararası karayolu taşımacılığının avantajları deneyimini birebir yaşayabilir.

Ulusal Düzeyde Karayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

●       Üretilen ürünlere tüketicilerin daha hızlı erişim sağlaması,

●       Ürünlerin maliyetlerinde düşüş yaşanması,

●       Ülkenin toplam refah düzeyinde artış yaşanması,

●       İş olanaklarının artması vb. avantajlar sunmaktadır.

Gönderici İçin Karayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

●       Göndericinin kısa sürede ulaşması gereken ürünlerinin, karayolu taşımacılığında sürekli sevkiyat yapılabilme özelliğinden yararlanması,

●       Göndericinin gelişmiş karayolu bağlantısı sayesinde ürünlerinin güvenli ve ekonomik bir şekilde ulaşması,

●       Göndericinin tahmin edilebilen maliyetlerin hesaplanabilmesi ile tasarruf elde edebilmesi,

●       Göndericinin ürününün sorunsuz bir şekilde teslim edilmesinden lojistik şirketi sorumlu olduğu için gönderici sadece müşteri ilişkilerine odaklanarak avantajlardan yararlanır.

Karayolu taşımacılığı hakkında daha detaylı bilgi almak için özmalı filosuyla hizmet veren Alper Lojistik müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.