Karayolu Taşımacılığı Nedir
29.11.2022
  • URL Kopyalandı

Başlangıç ve varış noktaları arasında aktarmasız bir olanak sağlayan ve diğer taşıma türlerine nispeten daha hızlı olan taşımacılığa karayolu taşımacılığı denir. Lojistik sektöründe en çok tercih edilen taşımacılık türü olarak bilinir. Özellikle kısa mesafeli taşımalarda kullanılır. Ekonomik olması bu taşımacılık türünün tercih edilmesinin en büyük nedenidir. Bu tür taşımacılık yapabilmek için lojistik şirketlerinin bazı belgelere sahip olması gerekir. Ülkemizde Alper Lojistik profesyonel hizmet anlayışıyla taşımacılık alanında hizmet verir.

Karayolu taşımacılığı belirlenen bir yükün başlangıç noktasından varış noktasına kadar aktarmasız, ekonomik ve güvenli bir şekilde taşınma işlemini mümkün kılar. Karayolu taşımacılığı avantajı diğer taşıma türlerine kıyasla daha fazla tercih edilmesini sağlar.

Karayolu Taşımacılığını Tercih Etmek İçin 10 Neden

●       Karayolu taşımacılığı sektörü içerisinde oluşan yoğun arz ve talep istemi,

●       Karayolu üzerinde olan güzergahların fazla olması ve varış noktasına ulaşabilmek için farklı alternatif yolların olması,

●       Taşımacılık yapan kişilerin belirlenen rota üzerinde uğrayacağı terminallerin fazla olması,

●       Lojistik şirketlerinin Avrupa standartlarında sahip oldukları güçlü araç filoları,

●       Lojistik şirketlerinin yetiştirdiği elemanların nitelikli olması,

●       Bu taşımacılık türü için oluşturulan kuralların geçerliliği,

●       Gelişen teknolojiden yararlanarak araçların uydu aracılığıyla takip edilebilmesi,

●       Kapıdan kapıya teslimat özelliğinin olması,

●       Lojistik alanında iş yapan şirketlerin sayısının giderek artması buna bağlı olarak rekabetin sunduğu farklı hizmet anlayışları,

●       Karayoluyla daha hızlı ve sık sefer yapılabilme imkanının olması tercih etmek için yeterli nedenlerdir.

Karayolu Taşımacılığı Yapabilmek İçin Hangi Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

●       Karayolu Taşıma Belgesi: Tır, kamyon vb. kullanılarak yapılan taşımalar için gerekli bir belgedir. Taşıyıcı, gönderici ve alıcı arasında yükümlülükleri belirten bir sözleşmedir. Üç örneği olan bu belge taşıyıcı, gönderici ve alıcıda bulunmak zorundadır. Taşınan gönderide oluşabilecek sorunlara karşı ürünün korunmasını sağlar. Bulundurulması zorunludur.

●       Tır Karnesi: Taşıma işlemini yapan tırın dolu ve boş ağırlığının yazılı olması gerekir. Taşıma işlemini yapan tırın bağlı olduğu lojistik firmasının da bilgileri bu belgede olmak zorundadır. Tırın plakası vb. yazılmak durumundadır. Tır karnesi olmayan araçların gümrükten dolu bir şekilde ayrılmasına izin verilmez.

●       FIATA Tesellüm Belgeleri: Karayolu taşımacılığı için özel olarak hazırlanmış bir belgedir. Uluslararası taşımacılık belgelerine standart getirmek ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır. FIATA(Uluslararası Taşıma Acenteleri Birlikleri Fedarasyonu) tarafından hazırlanan bu belgeler sadece kendi üyelerine verilir.

●       Paket Postası Makbuzu: Uluslararası bir gönderinin postayla gönderilmesi durumunda düzenlenmesi gereken bir belgedir.

●       Nakliyeci Makbuzu: Karayolu taşımacılığı belgeleri arasında nakliyeci makbuzu yer alır. Bir yükün taşınmasını gerçekleştiren lojistik şirketi tarafından düzenlenir. İhracatçılara malları sevk etmek üzere teslim aldıklarını gösterir.

Karayolu taşımacılığı hakkında daha detaylı bilgi almak için özmalı filosuyla hizmet veren Alper Lojistik müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.