Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Araçlar
30.11.2022
  • URL Kopyalandı

Karayolu taşımacılığı hem yolcu hem de yük taşımacılığı açısından en sık kullanılan taşıma türüdür. İhracat ve ithalat alanında faaliyet gösteren firmalar, nakliye işleri için karayolunu tercih eder. Çünkü en pratik ve en hızlı nakliyat seçeneklerinden bir tanesi karayolu ulaşımıdır.

Karayolu nakliyesinde; kamyon, kamyonet, treyler ve konteyner olmak üzere dört araç tipi kullanılır. Karayolu taşımacılığı araçlarını birbirinden ayıran temel farklar; ağırlık, ebat ve kullanılan ehliyet tipleri gibi özelliklerden kaynaklanır. 

Karayolu Taşımacılığı Araçları Nelerdir?

Karayolu taşımacılığında kullanılan araçların açıklamaları şu şekilde yapılabilir:

●       Kamyon: Azami yükle birlikte ağırlığı 3500 kg’dan fazla ve çoğunlukla eşya nakliyesi için yapılmış olan motorlu taşıta denir. Otomobillerle aynı çalışma prensibine sahip olduğu için yük taşıyan otomobil olarak da bilinir. Uluslararası nakliyelerde kullanılan ve tır levhasına sahip olan uzun kamyonlara ise ‘tır’ deniyor. Tırların kamyonlardan farkı; kamyon kasasının sabit, tırın ‘dorse’sinin ihtiyaç olunca çıkarılabilir olmasıdır.

●       Kamyonet: Kamyonlarla çoğu zaman karıştırılan bir araçtır. Kamyon, ağır yüklerin taşınması için kullanılır ama kamyonet, şehir içi daha hafif yüklerin taşımasında kullanılır. Kamyonetin azami yüklü olarak ağırlığı 3500 kg’ı geçemez ve bu özelliğiyle kamyonlardan ayrılır.

●       Treyler: Ağır yüklerin (ve tehlikeli maddelerin) taşınmasında sıkça kullanılan araçlardır. Amerikan “Dorsey Trailers” markasıyla bilinen treylerler, ülkemizin nakliye filolarına ilk katılan araçlar olmasıyla, nakliyatta çoğunlukla ‘dorse’ adıyla bilinir. Ancak treyler kavramı, resmi literatürde ‘yarı römork’ olarak da kullanılır.

●       Konteyner: TDK sözlüklerinde “Çeşitli eşyaları taşıma amacıyla ISO Standartlarına uygunluk açısından yapılmış olan büyük sandık” şeklinde tanımlanır. Konteynerler aracılığıyla, büyük miktarlarda ve büyüklükte ürünler, hasara uğramadan ve insan gücüne ihtiyaç duymadan taşınabilir.

Karayolu Taşımacılığının Özellikleri

Karayolu taşımacılığının diğer nakliye seçeneklerine göre öne çıkan özellikleri bulunur. Bu özellikler nedeniyle karayolu, en çok tercih edilen taşımacılık türü olarak kabul edilir. Havayolu ve denizyolu taşımacılığı yoğun olarak kullanılıyor olsa da, en çok araç kullanımının karayolu nakliyatında olduğunu söylemek mümkün.