Taşımacılıkta Araç Filosunun Önemi
30.11.2022
  • URL Kopyalandı

Lojistik sektörü içerisinde birçok önemli kavram yer alır. Bu kavramlardan birisi olan filo, lojistik şirketinin karayolu taşıma faaliyetini gerçekleştirmek amacıyla oluşturduğu öz mülk veya kiralık araç topluluğuna denir. Müşteri memnuniyeti sağlama, güvenli ürün teslimi, ürünlerin verimli taşınması vb. birçok alanda taşımacılıkta araç filosunun önemi ortaya çıkar.

Taşımacılık alanında şirketlerin sahip oldukları filo, şirketin kurumsal kimliği hakkında bilgi verir. Güçlü bir filoya sahip olan lojistik şirketleri yaptıkları teslimatın risksiz olarak gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda yaptıkları iş koordineli bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Lojistik şirketlerinin aldıkları bir işi aksatması buna bağlı diğer işlerinin aksaması sonucunu doğurur. Bu yüzden lojistik şirketlerinin sonuç odaklı hizmet anlayışında yani taşımacılıkta araç filosunun önemi çok büyüktür.

Taşımacılıkta araç filosunun önemi sadece filodaki araçların sayısı ile doğru orantılı değildir. Araçların Avrupa standartlarında ve düşük karbon emisyonlu da olması gerekir. Filoda yer alan araçların taşımacılık yapmak için gerekli olan belgelerinin tam olması da şarttır. Filoların müşterilerinin ve mevcut pazar potansiyelinin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olması önemlidir.

Sonuç olarak taşımacılıkta araç filosunun önemi;

●       Üst düzey yönetim,

●       Filodaki araçların kontrolünün belirli periyotlarla yapılması,

●       Araç sayısının fazla olması,

●       Mevcut müşteri ve pazarın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olması,

●       Eğitilmiş elemanların olması iş kapasitesinin artmasını sağlayarak müşteri memnuniyeti kazandıracağından önemlidir.

Taşımacılıkta Araç Filosunun Büyüklüğü Sınıflandırılması

●       Küçük ölçekli filo (1-19 araç)

●       Orta ölçekli filo (20-99 araç)

●       Büyük ölçekli filo (100-499 araç)

●       Çok büyük ölçekli filo (500 ve üzeri araca sahip)

Taşımacılıkta Araç Filosunun Yönetimi Nasıl Yapılır?

Lojistik şirketinin sahip olduğu filonun etkin ve verimli kullanılmasına filo yönetimi denir. Filo yönetimi bir lojistik şirketinin sahip olduğu ekipman, garaj ve araçların bir sistem içinde yürütülmesini kapsar.

Lojistik şirketlerinin özmal araçlarının, ekipmanlarının ve alt yapı sistemlerinin bir düzen içinde yürütülmesi ve yönetilmesidir. Filodaki araçların taşımacılık anında saat kaçta nerede olacağı, hangi konaklama tesisinde kalacağı, teslimatı ne zaman gerçekleştirileceği, araç içerisinde hangi ekipmanların yer alacağı filo yönetimi ile gerçekleşir. Taşımacılıkta araç filosunun önemi teslim alınacak bir ürünün araç özelliklerine uygunluğundan başlayarak belirlenen teslimat saatine kadar geçen süreyi kapsar.

Taşımacılıkta Araç Filosunun Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Lojistik şirketlerinin sahip olduğu en temel elemanların başında yük taşıma araçları gelir. Ağır ticari araçlar kamyon, tır, kamyonet olarak sıralanabilir. Bu araçları seçerken nelere dikkat edilmelidir?

●       Aracın fiyatı

●       Motor gücü,

●       Müşteri ve pazar isteklerini karşılaması,

●       Yakıt tüketimi,

●       Aracın konforu,

●       Güvenlik olarak sayılabilir.

Uluslararası taşımacılık hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için özmalı filosuyla hizmet veren Alper Lojistik müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.